Městečko Nedvědice se rozkládá v kouzelném údolí na soutoku řeky Svratky s říčkou Nedvědičkou pod hradem Pernštejnem, jedním z nejzachovalejších a nejnavštěvovanějších moravských hradů. Počátky cestovního ruchu, spolu s rozšiřováním tovární textilní výroby před sto lety, byly rozhodujícím impulsem k rozvoji městečka, o němž je první písemná zmínka z roku 1350.
Stavba železniční trati z Tišnova do Žďáru v letech 1903 — 1905, která spojila Nedvědici především s městem Brnem moderním a pohodlným vlakem, vedla podnikavého Eduarda Kalinu, nájemce nedvědického Obecního hostince, k myšlence postavit nedaleko nádraží velkorysý hotel, nesoucí jeho jméno. Zvolil si architekturu tehdy moderního alpského stylu a hotel v roce 1905 skutečně přivítal první návštěvníky. Z výsledku své práce se však dlouho netěšil, protože v roce 1909 tragicky zahynul.
Z následných majitelů je znám hoteliér Kravka, jehož jméno čteme na starých pohlednicích. K rozhodující změně dochází až v roce 1926, kdy hotel zatížený vysokou hypotékou koupil František Zámečník. Hotel se stal ryze rodinným podnikem a velmi dobře prosperoval. Zavedl název hotelu „U nádraží“. V letech 1932 — 1933 zbudoval majitel vedle hotelu, u původní uličky spojující hotel s Císařskou studánkou, přístavbu poskytující levné turistické ubytování. Velmi úzce spolupracoval pan František Zámečník s Klubem českých turistů, jehož členové byli pravidelnými hosty a současně propagovali dobré hotelové a rekreační služby po celé republice.
Hotel měl stálou klientelu především z řad letních hostů z Brna. V třicátých letech ale přijíždí vlakem v zimě stále více lyžařů, kteří si oblíbili svahy kolem obce Kovářová. Dokladem oblíbenosti hotelu U nádraží je citát z turistické publikace „Nedvědice v zimě“ vydané před druhou světovou válkou v Brně: „…radostný odpočinek na příjemně hřejícím slunci a rychlý sjezd chrupajícím křišťálovým sněhem a večer se potom všichni sejdou v hotelu, který jest těsně u nádraží a jest střediskem turistického ruchu, všude dobře znám pro pohodlné zařízení, pokoje pro přenocování, kterých je 25 moderně zařízených. Hotel jest zařízen i pro přenocování větších společností, které tu najdou patřičného osvěžení, neboť hotel jest znám chvalně známou domácí kuchyní, dobře vyleženým pivem a moravským vínem, i láhvovým lepších značek. U hotelu jsou i garáže.“
Hotel jistě těžil z výhodné polohy u nádraží a byl největší ubytovací a stravovací kapacitou širokého okolí. Po smrti Františka Zámečníka v roce 1945 se ujímá vedení hotelu jeho syn Alois Zámečník, který jej vedl až do znárodnění a předání národnímu podniku Restaurace a jídelny počátkem roku 1956.
V sedmdesátých letech byly provedeny v hotelu stavební úpravy. Reklamní letáky z tehdejší doby uvádějí kapacitu 42 lůžek, restaurace je rozšířena o vinárnu. Tehdy je také zaveden název hotelu U sokolovny. Nejvýznamnější přestavbou a modernizaci, s využitím půdních prostor a věže, prošel hotel až v 90. letech. Především je nutno ocenit citlivé a technicky náročné zachování původního vzhledu stavby.
Na konci roku 2019 koupil současný majitel od insolvenčního správce zadlužený hotel a počátkem roku 2020 začala 1. část rekonstrukce zahrádky, přízemí, 1. patra hotelu a ubytovny. Dne 15. 6. 2020 se otevírá nově opravená restaurace, ubytovací zařízení v 1. patře a v provozu je po celkové opravě i ubytovna. V roce 2021 je naplánovaná rekonstrukce části sklepa a vybudování malého wellness centra a vinného sklepa. Současně je naplánovaná výstavba terasy v 1. patře hotelu, včetně vybudování schodiště na terasu z letní zahrádky. Kromě tohoto se bude postupně pracovat na renovaci oken v 1. patře hotelu, opravě fasády a části střechy. V následujících letech se počítá i s využitím 2. patra hotelu – věžičky – pro zvýšení kapacity ubytovacího zařízení.
Přirozenou dominantou Nedvědice a širokého okolí je hrad Pernštejn. K pernštejnským věžím se v podhradí přidávají další — věž kostela sv. Kunhuty a věž hotelu U Nádraží (po návratu k původnímu názvu v roce 2005). Charakteristická stavba hotelu spolu s budovou sokolovny a částí aleje starých lip jsou důstojným vstupem do našeho městečka pro každého, kdo přijíždí vlakem.
Jiří Šmíd
kronikář
V Nedvědici 10. ledna 2005
Nedvědice 111
592 62 Nedvědice
Zobrazit na mapě
+420 606 203 503
+420 602 254 765